Quantcast
Channel: Najbolja Mama Na Svetu » Ishrana porodice
Viewing all articles
Browse latest Browse all 84

9 razloga zbog kojih treba da jedete ribu

$
0
0

Nutricionisti preporučuju redovno konzumiranje ribe naglašavajući koliko je ona zdrava, ali se čini da ova namirnica ipak nije dovoljno često na jelovniku prosečne porodice. Dijana Radetić, nutricionista i mama, je izdvojila 9 razloga i nekoliko recepata koji će vas ubediti da se češće odlučite da pripremite ribu za vašu porodicu:



  • Izuzetne hranljive vrednosti, riba se preporučuje za sve uzraste i podjednako je korisna za zdrave i bolesne. Široki spektar različitih ribljih vrsta uslovljava različitost načina pripreme ribe.
  • Riba je niske kalorijske vrednosti u poređenju sa ostalim mesima. Kalorijska vrednost varira, od bele ribe (70 do 80 Kcal na 100g) do plave ribe (120 do 200 kcal na 100g) zato je idealna u ishrani osoba koji se bore sa viškom kilograma.

 

Kao i kod ostalih namirnica, konačna kalorijska vrednost pre konzumacije zavisi će od načina pripreme.Ukoliko se riba prži ili pohuje, sadržaj masti i kalorija će značajno porasti. Dok je pečenje, kuvanje i grilovanje zdravija opcija sa nižim unosom kalorija.

 

  • Proteini ribe sadrže sve esencijalne amino kiseline koje su neophodne za rast, razvoj i pravilno funkcionisanje ljudskog organizma.
  • Vrsta masnih kiselina koja se nalazi u izobilju u plavoj ribi štiti srce i arterije. Za razliku od drugih vrsta mesa, riba sadrži polinezasićene masne kiseline kao što su omega 6 i omega 3 masne kiseline.

Omega 3 masne kiseline koje se nalaze u ribi imaju ulogu u sprečavanju i lečenju  kardiovaskularnih bolesti kao što je infarkt miokarda i cerebrovaskularnih poremećaja.

U većini slučajeva, pomenuta oboljenja nastaju kao posledica ateroskleroze, što je nagomilavanje masnih naslaga na zidovima krvnih sudova i gubitak njihove elastičnosti kao. Konzumiranjem ribe i omega 3 masnih kiselina sa njom uzrokuje značajno povećanje “dobrog holesterola” (HDL) i smanjenje “lošeg holesterola” (LDL) i triglicerida.

 

  • Različite hranljive materije koje se nalaze u  ribi pomažu u prevenciji oboljenja zglobova i kostiju i štitaste žlezde.

Konzumiranje sitnije ribe koja se jede sa kostima (sardina, inćun) je dobar izvor kalcijuma. Isti obezbeđuje zdravlje kostiju, dok njegov manjak vodi ka osteoporoze.

Morska riba i morski plodovi su odličan izvor joda, koji je neophodan za pravilno funkcionisanje rada štitaste žlezde. Najbolji izvor joda su: morski plodovi, losos, bakalar, konzerve tunjevine, sardine i školjki.


  • U ribi se nalaze sve hranljive materije koje neizostavno ulaze u proces rasta i razvoja, kao što su  proteini, omega 3 masne kiseline, kalcijum, gvožđe, cink, jod, vitamini B grupe, A, D i E.
  • Riba je izuzetno laka za varenje. Ovo je rezultat strukture njenih mišićnih vlakana i malog sadržaja kolagena. Ovakva je idealna u ishrani obolelih od gastritisa, ulceroznog kolitisa, dispepsije ili gastroezofgalnog refluksa.
  • Nedavna istraživanja pokazuju da samo jedan nedeljni unos ribe pomaže očuvanju sive materije mozga, koja je zadužena za memoriju i kongenitivne funkcije te tako smanjuje rizik od dobijanja Alchajmerove bolesti.
  • Često konzumiranje ribe u ishrani nesumnjivo produžava život i poboljšava njegov kvalitet.

Recepti



Losos pastrmka u foliji

Ovaj recept će zadovoljiti sve one koji imaju malo vremena za pripremu obroka.


Punjena pečena pastrmka sa salatom od komorača i pomorandže

Ako nemate pinjole i kapar, ne brinite, riba će još uvek biti za nijansu drugačija od uobičajene pripreme.


Zabiberene dagnje

Za sve one koji misle da ne unose dovoljno joda u svoj organizam, a mogu u svojoj okolini da nađu dagnje.


Savet plus

  • Uvek brinemo da li je riba dobro očišćena od kostiju. Stoga je savet deci: “Grickaj kao miš!”
  • Kada se uvodi riba u ishranu dece treba voditi računa o potencijalnoj alergiji na nju, posebno ako već u porodici postoji neko sa alergijom.
  • Osobe koje imaju povišen nivo mokraćne kiseline u krvi moraju da budu oprezni sa konzumiranjem plave ribe koja je bogata purinima, za razliku od bele ribe koja je siromašna njima. Purini su komponente proteina koji se razlažu u mokraćnu kiselinu.


Koliko često je riba na vašoj trpezi?


Autor: Dijana Radetić, nutricionista i mama


Dijana za sebe kaže: “Ja sam nutricionista koji voli da kuva i da šije. Živim iste principe koje zagovaram i preporučujem drugim ljudima, a sve savete dajem iz ličnog iskustva. Moji recepti nisu neka velika otkrića u kuhinji, ali jesu trud koji omogućava da od istih namirnica koje koristimo u svakodnevnim obrocima, napravimo nešto što će izgledati drugačije, biti poznatog ukusa ali zdravo.” Još njenih recepata i saveta pronaćićete na linku Saveti i zdravi recepti.


Kontakt: zdravljenadan@gmail.com

Telefon: 061 2369 777

Možete je pratiti na blogu Zdravlje na dan



Viewing all articles
Browse latest Browse all 84